УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ РЕАЛІЗАЦІЇ ЛОТІВ НА ВИЛОВ РИБИ

23 січня відбулася онлайн нарада за участю представників Державного агентства меліорації та рибного господарства України, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА, Одеського рибоохоронного патруля, Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин  Одеської ОВА, відокремленого структурного підрозділу Відділу вивчення морських екосистем Чорного моря ДНУ «Інститут рибного господарства, екології моря та океанографії». Проведення засідання ініціювала Ізмаїльська РВА спільно із представниками Дунайської асоціації риболовецьких господарств.

На порядку денному обговорення питання ефективної реалізації лотів на вилов риби у р.Дунай та придунайських водоймах в умовах воєнного стану.

З початку повномасштабного вторгнення вилов риби у морі під забороною, а кількість  дозвільних ділянок на Дунаї суттєво обмежено. Тому з’явилися певні прогалини між законодавчою базою та практичною реалізацією лотів на місцях.

Наразі рибалки Ізмаїльського району ініціювали питання зміни лімітів на вилов кефалевих риб, у зв’язку із потребою врегулювати реальні можливості рибодобувних підприємств, потреби населення, ціни на лоти й фактичний об’єм  вилову водних біоресурсів, що надалі забезпечить стабільне поповнення відповідних бюджетів.

Вищезазначена проблема, як зазначили в Державному агентстві меліорації та рибного господарства, виникла через недостатнє фінансування протягом останніх років наукових досліджень в галузі рибного господарства. У зв’язку з цим наразі триває робота над створенням Одеського філіалу ДНУ «Інститут рибного господарства, екології моря та океанографії», який надалі забезпечить проведення наукових досліджень у водоймах, де здійснюється вилов живих біоресурсів та забезпечить науковий супровід оцінки промислових запасів.

Тим часом у відокремленому структурному підрозділі Відділу вивчення морських екосистем Чорного моря ДНУ «Інститут рибного господарства, екології моря та океанографії» зазначили: оцінка реальних запасів кефалевих риб повинна реалізовуватися з урахуванням того, що основними водоймами, де відбувається вилов кефалевих є причорноморські лимани та лагуни. Відповідно об’єм вилову кефалевих суттєво залежать від двох факторів, а саме:

  • забезпечення зв’язку водойм з морем;
  • використання відповідних знарядь лову (оптимальним способом вилову кефалевих є постановка гардів), але це питання потребує  сучасного наукового обґрунтування в рамках чинного законодавства з урахуванням питань охорони природи, природних та антропогенних процесів у водоймах та з оглядом на воєнний стан.

За результатами наради прийнято рішення вдосконалити механізм реалізації лотів на вилов живих біоресурсів з урахуванням побажань всіх зацікавлених сторін.

Зазначимо, наразі Департамент аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА спільно з Управлінням державного агентства меліорації та рибного господарства в Одеській області розробляють регіональну програму «Розвитку галузі рибного господарства Одеської області на 2024-2029 роки».

Нагадаємо, основною метою програми є створення сприятливих умов для забезпечення  ефективного розвитку галузі рибного господарства в Одеській області, сталого зростання біорізноманіття, обсягів вилову риби та інших водних біоресурсів. Також важливим завданням є забезпечення внутрішнього ринку  широким асортиментом риби та якісною рибною продукцією з вітчизняної сировини.  Крім того, пріоритетом є активізація інноваційно-інвестиційної діяльності у рибному господарстві, забезпечення дієвого державного контролю за використанням і охороною водних біоресурсів