АГРАРНІ ПИТАННЯ ОДЕЩИНИ НА ПЕРШИХ СТОРІНКАХ СВІТОВИХ ВИДАНЬ

🔴The Irish Times, ірландська щоденна широкоформатна газета, випустила цікавий матеріал присвячений оцінці експортних можливостей. Журналіст Лара Марлоу поспілкувалася з експертом у сільському господарстві Річардом Розвадовскі та Аллою Стояновою директором Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин ОВА.

Публікація в оригіналі за посиланням https://www.irishtimes.com/…/russia-are-blackmailing…/

📑Переклад:

“Вони шантажують світ”: зернова блокада Чорного моря скорочує запаси продовольства

В Україні скептично ставляться до обіцянок москви поважати будь-яку угоду, досягнуту під час переговорів щодо відновлення експорту. Перші прямі переговори між росією та Україною, які розпочалися 13 липня у Стамбулі під егідою ООН та Туреччини, можуть незабаром завершитися угодою про зняття російської блокади чорноморських портів Одеси, що дозволить Україні відновити експорт зерна.

За оцінками незалежного експерта із сільського господарства в Україні Річарда Розвадовскі “у сукупності на росію та Україну припадає від 30 до 40% світового врожаю пшениці, кукурудзи та соняшнику, а також 90% соняшникової олії”.

У довоєнних реаліях Україна щомісяця експортувала до п’яти мільйонів тонн зерна. Але зараз росія блокує головні чорноморські порти України в Одесі, обстрілюючи кораблі та мінуючи море мінами.

“Україна частково виконала свої контрактні зобов’язання, використовуючи автомобільні та залізниці, а також канали на Дунаї” – каже Алла Стоянова, директор з аграрної політики Одеської області – “200 тис. тонн у березні, 1,06 млн. тонн у квітні, 1,43 млн. тонн. у травні та 2,2 млн тонн у червні”.

«Ринки надмірно відреагували на початку війни, і кілька західних фермерів дуже добре продали ф’ючерси на зерно», — каже Розвадовскі. Ціни зросли майже вдвічі з липня 2021 року по травень цього року, коли вони досягли 400 доларів за тонну, але зараз впали приблизно до 330 доларів за тонну.

В Україні заблоковано до 25 мільйонів тонн зерна, що викликає побоювання голоду в країнах, що розвиваються. «Надзвичайно багато людей в Африці помруть від голоду, тому що вони [Україна] є єдиним постачальником низки африканських країн», — заявив у травні президент США Джо Байден.

У звіті, опублікованому п’ятьма агентствами ООН 6 липня, йдеться про те, що близько 10% населення світу недоїдають, а 57,9% населення Африки страждає від відсутності продовольчої безпеки.

«Блокуючи порти, росія вчиняє акт агресії проти всіх країн, які не можуть отримати наше зерно», — каже Алла Стоянова. «Вони шантажують світ, і це злочин».

Розвадовскі каже, що катастрофичного дефіциту зерна зараз немає, але високі ціни можуть створити нестабільність. «Посуха на півдні росії та в Україні була одним із головних факторів, які почали Арабську весну. Це класичний сценарій. Зростання цін на продукти харчування викликає повстання в країнах, що розвиваються, і диктатори вдаються до жорстких заходів».

Як повідомляється, у травні російські сили в південному місті Мелітополь пограбували обладнання на кілька мільйонів євро з дилерського центру John Deere. Військова вантажівка-платформа з літерою Z, символом підтримки російського вторгнення, допомогла переправити 27 одиниць техніки до Чечні. Чеченські військові викрали два комбайни John Deere вартістю понад 300 тисяч євро кожен. Комбайни оснащені системами GPS, що дозволяло дистанційно блокувати їх програмне забезпечення. Надходили численні повідомлення про те, що російські війська викрадали зерно, підпалювали поля дозріваючої пшениці. Міністр закордонних справ Туреччини пообіцяв розслідувати повідомлення про те, що викрадене зерно було вивантажено в турецьких портах. Міністерство внутрішніх справ України повідомило, що за попередню добу згоріло 200 гектарів пшениці, і що російські сили обстріляли артилерією, щоб перешкодити пожежникам загасити вогонь.

Зараз близько 22% території України окуповано російськими військами. Фермерам на окупованому півдні не дозволили перетнути російську лінію кордону, щоб продати свій урожай, і вони відмовляються продавати в збиток у Криму. Українське телебачення показало гори капусти, огірків, помідорів і кавунів, які залишили гнити зневірені фермери.

Здатності України експортувати блоковане зерно залізницею перешкоджає той факт, що її потяги ходять по широкій колії, тоді як країни ЄС використовують вузьку колію. Лише три ширококолійні колії пролягають у сусідні Польщу та Угорщину, каже Розвадовський.

На кордоні України з Молдовою та Польщею відкрили нові пункти пропуску, щоб спростити експорт зерна вантажівками, каже Алла Стоянова. Оскільки 4 липня Україна повернула острів Зміїний, російський флот більше не може загрожувати кораблям, які прямують каналами в гирлі Дунаю для завантаження українського зерна в Ізмаїлі. Близько 140 кораблів стояли в черзі, щоб скористатися проходом.

Зберігання надлишкового заблокованого зерна України також є проблемою. «Усі елеватори заповнені. Україні нікуди подіти цьогорічний урожай», – каже Розвадовський. «Agbags», які він описує як «пластикові пакети, як масивні консерванти», є одним із рішень, у 20 разів дешевшим, ніж будівництво нових елеваторів. Гігантські кільця, «які з’єднуються разом, як набори Lego», – це ще один варіант. Зернові елеватори використовуються для опускання зерна всередину периметра кілець, які потім накриваються наметами.

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН вивчає такі рішення. Так само USAID, який збирається оголосити про значні кошти на підтримку українського сільського господарства. Кандидатура на членство в ЄС дає Україні право на субсидії.

Якщо Росія і Україна зможуть домовитися про зняття блокади, то цікаво, чи є надія на переговори з інших питань. Переговори в Стамбулі були сповнені взаємної недовіри. Україна наполягає на супроводі кораблів, щоб захистити їх від росіян, і хоче отримати гарантії, що якщо Одеський порт буде розміновано, росія не використовуватиме його як шлях вторгнення.

Українці мало впевнені, що росія поважатиме будь-яку підписану нею угоду, але бачать угоду про зняття блокади як безпрограшну ситуацію. «Це допоможе нашій економіці та боротьбі з голодом у світі, якщо ми зможемо експортувати наше зерно», — каже Алла Стоянова. «І якщо Росія порушить угоду під егідою ООН, це раз і назавжди доведе, що Росія не гідна бути членом ООН».