АГРАРЇЇ ОДЕЩИНИ ТА ПРОФІЛЬНИЙ МІНІСТР ВИМАГАЮТЬ ПРИЙНЯТТЯ ЗАКОНОПРОЄКТУ ПРО ОБ’ЄДНАННЯ ВОДОКОРИСТУВАЧІВ

Законопроєкт 5202-д ПРИЙНЯТО за основу!!!

8-го вересня 312 депутатів ВР проголосували в першому читанні за законопроєкт «Про організації водокористувачів (ОВК) та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (№ 5202-д).

Суть законопроєкту?
Передати у власність ОВК об’єкти крайньої меліоративної інфраструктури (насосні станції, інфраструктуру на полях та інше), тобто – у руки аграріїв, які використовують ці об’єкти для зрошення своїх полів. У підпорядкуванні Держводагентства залишаються магістральні та основні канали та інша важлива інфраструктура. Важливий момент: аграрію не можуть відмовити у вступі в об’єднання водокористувачів. ОВК, отримані у власність структури, розвивають, ремонтують, будують нові. Тобто інвестують у їх розвиток власні кошти.Щодо голосування в рамках ОВК за прийняття рішень – воно двоетапне. Тобто для прийняття будь-якого рішення потрібно два рази за нього проголосувати. Спочатку рішення голосується учасниками за механізмом, коли кількість голосів рівняється пропорційно кількості землі, яка обробляється в цьому регіоні і яка обслуговується цією станцією. А другий раз, коли один член ОВК – дорівнює один голос.Тобто будь-яке питання має 2 рази бути проголосоване. Інакше рішення вважається не прийнятим.

Що принесе ринку створення об’єднання водокористувачів?
Суть законопроєкту полягає у створенні неприбуткових організацій водокористувачів (об’єднання аграріїв), які отримають об’єкти меліоративних систем. За власний кошт вони ремонтуватимуть, модернізуватимуть та будуватимуть нові зрошувальні системи. Їм відходить право визначати графік та об’єми подачі води на зрошення, а також – тарифи за послуги зрошення.

Одеською ОДА за ініціативою нашого Департаменту подано лист-підтримку проєкту закону «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» та надіслано звернення до голови аграрного комітету щодо першочергового розгляду та підтримки зазначеного законопроєкту.

Є алгоритм прийняття рішення об’єднань водокористувачів, яке зможе приймати навіть малий фермер, що має декілька гектарів до великого користувача. Цей механізм пропрацьований дуже чітко, і монополії тут ні в кого не буде, тобто рішення щодо об’єднання стане консенсусом усіх водокористувачів, незалежно від розміру господарства. Стратегічна інфраструктура – магістральні канали, насосні станції – не будуть передані в приватну власність. Вони залишаються безстроково в державній власності. На момент функціонування об’єднання водокористувачів вся інфраструктура надаватиметься у вільне користування. Якщо об’єднання водокористувачів припинить свою діяльність, то вона повертається в державну власність. Її не можна давати в заставу чи накладати жодні обтяження. Термін дії надання в користування безстрокове, допоки працює об’єднання.

При міністерстві на постійній основі діє меліоративний штаб, на якому, крім проблематики ОВК, також обговорюються питання трансформації системи управління меліорацією, забезпечення прозорого та справедливого тарифоутворення, проблема інвентаризації та оцифрування наявних меліоративних систем.

Аграрії мають розвивати південь України. Зрошувальна система півдня – це резерв збільшення урожайності українських земель та великий потенціал збільшення аграрного ВВП.

Де брати гроші? Хто сьогодні краще профінансує, як не аграрії?
Якщо аграрій знатиме, що умовно канал – це його співвласність, або він може впливати на ціноутворення з доставлення води системами через участь в об’єднанні водокористувачів чи кооперативи, будучи власником, акціонером чи партнером, тоді він в цю інфраструктуру буде вкладати гроші. Адже він розумітиме, що натомість отримає 12 т кукурудзи з гектара. І не потрібно чекати ні від кого жодних грошей на відновлення зрошення. Центральні канали мають залишитися у власності держави. Можливо, туди слід залучати міжнародні інвестиції, щоб почистити та модернізувати їх. А інші, які ідуть від центрального каналу, – передати в приватні руки.

ЧЕКАЄМО НА ДРУГЕ ЧИТАННЯ!