ОДЕЩИНА – ВИНОРОБНА ВІЗИТІВКА УКРАЇНИ!

❗14 лютого у Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики відбулись комітетські слухання на тему: «Актуальні питання виноградарства та виноробства в Україні на шляху до євроінтеграції».

💥Пропозиції Одещини щодо вдосконалення законодавства презентувала Алла Стоянова директор Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.

📢Відкрив засідання голова аграрного комітету Олександр Гайду та зазначив “наша мета – посприяти розвитку виноградарства та виноробства, аби вивести галузь у ключову в аграрному секторі. Вона забезпечує місцеві бюджети надходженнями, а людей – робочими місцями. Загалом у виноградарсько-виноробній галузі зайнято більше 1 мільйона працівників”.

Головні теми обговорення:

✔воєнний стан та окупація агресором значної частини територій України;

✔ скорочення площ виноградників;

✔ низькі закупівельні ціни на виноград технічних сортів, невиправдано низькі мінімальні роздрібні ціни на вина;

✔ високе податкове навантаження на виноградарсько-виноробну галузь;

✔ зменшення обсягів експорту вітчизняної виноробної продукції;

✔ низький рівень мотивації на створення нових виноградників, скорочення обсягів виробництва садивного матеріалу винограду;

✔ складність працевлаштування сезонних працівників для проведення технологічних операцій на виноградниках;

✔ відсутність реєстру виробників винограду та вина і кадастру виноградників;

✔ превалювання імпортної виноробної продукції над вітчизняною на українському ринку вин;

✔ відсутність системного контролю за якістю та безпекою виноробної продукції.

📢У засіданні взяв участь Крістіан Бен Хелл керівник операційного сектору сільського господарства, продовольчої безпеки та земельних ресурсів Представництва ЄС в Україні, який у своєму виступі підкреслив, що “загальний обсяг допомоги від ЄС Україні вже складає понад 50 млрд євро та допомога буде надаватись далі й розширюватись. Виноградарство та виноробство — важливі складові економіки та заслуговують на підтримку та розвиток. Сподіваюсь на ефективний результат спільної роботи”.

💬Тарас Висоцький перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України підкреслив, що “ці слухання — це продовження нашої зустрічі, що відбулась 06 березня в. м. Одеса та на якій була презентована проблематика сектору. Законопроєкт, що розглядається, інноваційний, це поштовх до розвитку. Впевнений, що буде гаряча дискусія між першим та другим читанням. Для нас головне, щоб працював сектор”.

💬Алла Стоянова у своєму виступі підкреслила, що “Виноградна лоза – біблійний символ духовності, символ достатку та життя. Та саме виноградна лоза є родзинкою герба Одеської області. 23 тис. га або 70% від загально державної кількості насаджень виноградників — Одещина! 49 виноробних підприємств — Одещина! 160 тис. тонн винограду — Одещина! 5 до 7 тис. робочих місць у галузі виноробства та виноградарства — Одещина та ці цифри зростають у сезон вдвічі! За цими показниками наш регіон посідає лідерські позиції в державі. Одещина – виноробна візитівка України.

У 2022 винороби та виноградарі опинилися в непростих умовах, особливо в складні часи березня-квітня поточного року, коли було призупинено продаж та виробництво алкогольних напоїв. З метою запуску економіки регіону за ініціативою Департаменту агрополітики головою Одеської ОВА видано окреме розпорядження про дозвіл продажу вина.

За останній час на підтримку галузі з обласного бюджету спрямовано 5,3 млн грн. Завдяки цим коштам створено та ведеться Кадастр виноградників, розроблено карту земель, придатних для розміщення нових плантацій виноградників, яка враховує цілий ряд важливих природних і ґрунтових факторів, що сприяють довголіттю і продуктивності майбутніх насаджень.

Продовжується напружена робота над створенням в області регіональної системи географічних зазначень та опрацьовується мережа КНТ (контрольованих найменувань територій) що сприятиме в недалекому майбутньому просуванню наших вин на європейський та світовий ринок вина.

Попри цьогорічну посуху, на Одещині вирощено непоганий врожай винограду. Щоб його виростити, виноградарі вклали багато зусиль як людських, так і фінансових та технічних ресурсів. Ви знаєте як здорожчали паливно-мастильні матеріали, добрива, засоби захисту рослин, запасні частини. Аграрії розраховують, що витрати будуть компенсовані за рахунок цін на реалізацію винограду.

Підтримка галузі виноградарства для Одеської області — важлива складова частина в соціально-економічному розвитку.

З метою нівелювання негативних наслідків для бізнесу та збереження сфери виноградарства й виноробства як бюджетоутворюючої галузі для економіки на національному рівні звертаюсь до вас та прошу розглянути запропоновані нашою робочою групою зміни до законодавства” – говорить Алла Стоянова.

💬Директорка ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН Ірина Ковальова зазначила, що в нашій країні площі насаджень винограду скоротилися за останні 15 років. “Як це трапилося? Відповідь на поверхні. Тому що чітко прописаний в європейських країнах закон про виноград та виноградне вино у нас поки що не працює. У Європі цей закон передбачає такі пункти, як: суворо регламентована система контролю якості та автентичності винопродукції, сертифікація продукції виноградного розсадництва, домінування кількості малих виробників, бюджетні асигнування виробникам (дотації, пільги, кредити та ін.). В Україні цей закон в основному підпорядкований інтересам великих виробників, немає ефективної системи контролю якості та автентичності винопродукції, занепадає виноградне розсадництво тощо. Основа розвитку – досконала законодавча база. Алла Стоянова презентувала всі важливі для сектору зміни, які сподіваємось будуть включені до закону” – зазначила Ірина Ковальова.

💬«Для розвитку галузі разом з Мінагрополітики аграрний комітет розробляє проєкт закону про виноград та виноградне вино, який відповідатиме нормам ЄС та враховуватиме рекомендації аграріїв», – підсумував Олександр Гайду.

💥На тлі війни цікавість до українського вина різко зросла у світі. Вина Одещини підкорюють світ. Так, остання новина – вино з Одеського чорного винограду під новим українським брендом Big Wines Big Art одержало перше золото на одному з найавторитетніших винних конкурсів світу – Mundus Vini, який пройшов у Німеччині.

💬“В нас вірить світ, наші вина займають кращі місця на полицях торговельних майданчиків Європи, але пересічний українець не може знайти та купити хороше локальне вино. По-перше у магазинах дуже низький відсоток позицій пристойних українських вин та вони, як правило, губляться на полицях. Необхідно на державному рівні запровадити культуру підтримки вітчизняного виробника. Успіх будь-якої виноробні – це завжди успіх всієї галузі виноградарства і виноробства, успіх всієї України!” – говорить Алла Стоянова.

📜Презентовані зміни до законодавства викладені у фотоматеріалах.

💙💛ДІЄМО РАЗОМ ЗАРАДИ ПЕРЕМОГИ!