АГРАРНА ОДЕЩИНА: БДЖОЛЯРСТВО

23 лютого в Департаменті аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської обласної державної адміністрації відбувся чергової онлайн семінар щодо роз’яснення алгоритму взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади під час обробітку полів, попередження з метою недопущення отруєння бджіл.

Ключові питання:
– Основні питання отруєння бджіл;
– Заходи профілактики отруєння бджіл;
– Механізм установлення факту отруєння бджіл;
– Повноваження щодо здійснення заходів державного контролю.


В період масового цвітіння, коли бджоли збирають мед, а рослини обробляють пестицидами від шкідників, хвороб та бур’янів виникають непорозуміння між бджолярами та аграріями.
Пасічники у своїх бідах звинувачують сільгоспвиробників – нібито ті цькують бджіл небезпечними пестицидами. Фермери стурбовані не менше, адже бджоли є запилювачами багатьох рослин, тим самим підвищуючи врожайність сільгоспкультур.
Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику. Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція.
Найбільш небезпечні для бджіл інсектициди, тобто препарати які застосовують проти шкідників. Так, за даними науковців, у 95% випадках хімічний токсикоз викликають саме ці речовини, в 4% – гербіциди і лише 1% припадає на інші агрохімікати.

Алла Стоянова директор Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин зазначає, що “сільськогосподарське виробництво та бджільництво залежне одне від одного! Така взаємодія забезпечить не лише відсутність судових тяжб щодо відшкодування завданої шкоди, а й буде корисним обом сторонам: пасічнику – мед, пилок та здорових бджіл, власнику сільськогосподарського підприємства – підвищення врожайності сільськогосподарських культур, а пересічним мешканцям – якісну продукцію. Завдяки злагодженої праці нам минулого року вдалось залучити до бюджету області лише на напрямок “Бджолярство” 15,3 млн грн.
Для запобігання випадків отруєння бджіл під час обробітку сільськогосподарських культур необхідно дотримуватися правил, що встановлені законодавством України.
Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно з ст. 37 Закону України “Про бджільництво”, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
Також, згідно наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №338 від 19.02.2021 року «Про деякі питання у сфері бджільництва» фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин за три доби до запланованого їх застосування.
Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки”.

Детальна інформація щодо профілактики отруєння бджіл надана у цікавій та докладній презентації, яку підготувало Міністерство аграрної політики та продовольства України.
ДІЄМО РАЗОМ!