Огляд стану земельних відносин на Одещині за перші пів року

За підсумками 6 місяців 2021 року обсяг ринку землі склав 5,3 млрд грн, які отримали землевласники від продажу ділянок. Про це повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України.  

Як зазначає директор Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Алла Стоянова,  за рейтингом регіональної активності ринку земель с/г призначення в Україні Одещина знаходиться на 22 місці. Стрімкого пожвалвення не спостерігається, а нотаріуси з Державним земельним кадастром працюють у штатному режимі.
Станом на 1 січня 2022 року укладено 1360 угод, а площа складає 3673 га.

Порівнюючи з листопадом обсяги ринку землі в останній місяць 2021 року зросли як за кількістю угод купівлі-продажу, так і за площею землі в обігу приблизно на 30%. У грудні вперше за 6 місяців від запуску ринку, щоденна кількість угод перевищила тисячу, такі показники спостерігалися 5 разів впродовж грудня. Крім того, 6 разів у грудні щоденна площа землі в обігу перевищувала 2500 га. 

Абсолютний рекорд було зафіксовано 23 грудня – майже 1200 транзакцій і понад 3 тисячі га проданих земель. Найбільша кількість транзакцій відбувається із землями для ведення особистого селянського господарства (32,6 тисячі угод). 

Натомість за сукупною площею проданих земель дві третини складає товарна сільськогосподарська земля (102, 4 тисячі га), ще третина – земля ОСГ.

У розподілі за типом угідь більша частина проданих земель – це рілля (86,2%), частка сіножатних та пасовища становлять лише 10,6%, а всі інші типи та суміші різних типів угідь становлять лише 3,2% від площі землі в обігу. 

За даними, що вносяться при реєстрації угод купівлі-продажу середньозважена ціна коливається на рівні близько 40 тис. грн за гектар. Як зазначає експерт KSE, ціна земельної ділянки варіюється залежно від типу земельної ділянки та її розташування. В середньому за перше півріччя ринку землі в Україні укладалося близько 470 угод на день, а сукупна площа укладених угод складає понад 150 тисяч га.

За перші пів року було продано трохи більше третини відсотка від всіх сільськогосподарських земель в державі. 

Водночас ціна продажу землі у державному реєстрі на сьогодні зазначена тільки для половини угод (55%). Для розрахунку обсягу ринку землі KSE змоделювала вартість ділянок, враховуючи їх цільове призначення, площу, тип угідь і локацію ділянок. 

Ознайомитись з Оглядом стану земельних відносин  можна за посиланням.