Розробка пілотного проекту зі зрошення на фінальній стадії

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко зустрівся з керівництвом Європейського банку розвитку та реконструкції – Віце-президентом Аланом Пію і Віце-президентом із політики та партнерства Марком Боуменом. 

Мета зустрічі – обговорення запуску інвестиційного проекту «Реконструкція Нижньо-Дністровської зрошувальної системи» в Овідіопольському та Біляївському районах Одещини, який реалізовуватиметься спільно з ЄБРР.

«Реконструкція Нижньо-Дністровської зрошувальної системи є пріоритетним проектом із відновлення української зрошувальної системи на Одещині в рамках реалізації “Стратегії зрошення та водовідведення в Україні до 2030 року”. На основі цього проекту урядова команда формує основний механізм та модель модернізації зрошувальних систем по всій Україні у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Також проект запровадить чітко визначений та уніфікований для всіх користувачів тариф на водопостачання.  Фактично цей проект на Одещині буде сталою організаційно-фінансовою моделлю, яку ми застосуватимемо в інших регіонах», – розповів Роман Лещенко.

Міністр додав, що проектна площа зрошення Нижньо-Дністровської зрошувальної системи (НДЗС) становить більше 40 тис. га. А по факту зрошується лише 7–8 тис. Давно знецінені та перебувають в аварійному стані обладнання насосних станцій. Загальні втрати води становлять 57 % у порівнянні з оптимальними – 10–20 %. «У випадку повної зупинки НДЗС, втрати виробництва сільськогосподарської продукції в зоні обслуговування системи становитимуть 300 млн грн у рік. А економічна вигода від реалізації пілотного проекту, тобто розширення поливу на запроектовані 40 тис. га, оцінюється прибутком в 1,3 млрд грн у рік», – наголосив Роман Лещенко.

За словами Романа Лещенка, загалом розробка фінансової документації проекту перебуває на фінальній стадії погодження з Міністерством фінансів України.

Міністр також наголосив на важливості ухвалення найближчим часом в другому читанні законопроекту № 5202-д «Про створення організацій водокористувачів (ОВК) та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», який надасть старт до створення об‘єднань водокористувачів аграріїв та прискорить залучення приватних інвестицій в іригаційні комплекси. 

18 листопада Комітет із питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України більшістю голосів рекомендував подати на друге читання доопрацьований законопроект.

Віце-президент Європейського банку реконструкції та розвитку Алан Пію зазначив, що бачення Мінагрополітики стосовно впровадження Стратегії зрошення повністю співпадає з позицією міжнародних партнерів.