ОГЛЯД РИНКУ ЗЕМЛІ ЗА СІЧЕНЬ 2022

14 лютого під час онлайн-презентації шостого випуску “Огляд стану земельних відносин в Україні” Роман Нейтер експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute розповів про вартість ділянок землі за регіонами.

Бюлетень створений спільними зусиллями Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру й Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки.

У новому Огляді експерти проаналізували медіанні ціни земельних ділянок за регіонами. Медіанна ціна всіх проданих земельних ділянок України складає понад 50 тисяч, а на Одещині – 81 823 тис. грн за 7 місяців роботи ринку.

Водночас медіанна ціна проданих земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва склала 104 тис. грн. Найвищі ціни на товарну землю фіксуються у регіонах, де розмір ділянок найбільший. На Одещині це становить 154 537 тис. грн.

За підсумками перших 7 місяців ринку землі медіанна ціна ділянок для ведення особистого селянського господарства (ОСГ) становить
30 тис. грн. Середній розмір ділянки для ведення ОСГ склав близько 1,5 га, для товарної землі – 3,6 га. До трійки областей з найдорожчими ділянками для ведення ОСГ увійшла Одеська область, де медіанна ціна склала 67 000 тис. грн.

Експерт KSE Institute також повідомив, що за 7 місяців існування ринку, середньозважена ціна гектару сільськогосподарської землі в Україні складає 38 691 грн за га. Середній розмір проданих земельних ділянок становить 2,41 га, а середня кількість укладених угод купівлі продажу на день – 459.

Обсяг ринку землі у січні став найнижчим від серпня минулого року через низьку активність у першій половині січня. У січні відбулося близько 8200 транзакцій (понад 19 тис. у рекордному грудні).

Натомість в останній два тижні січня зафіксовано 75% усіх угод за місяць. На рівні країни у січні в обігу перебувало 0,42% від усієї сільськогосподарської землі в Україні.

Аутсайдером рейтингу виявилася Одещина, де перебувало в обігу за січень перебувало лише 0,15% землі. Усього укладено 1521 угод

Під час презентації Огляду, експерти також розглянули підсумки 2021 року щодо землі, переданої у заставу.
Так, за останні 2 місяці 2021 року кількість землі, що була передана в заставу по кредитах, майже вдвічі перевищує кількість земель, наданих у заставу упродовж перших 4 місяців ринку.
Загалом сукупна вартість землі переданих у заставу за грудень 2021 склала 46,7 млн грн, а сукупно за перші пів року існування землі передано у заставу землі сукупним обсягом у 2408 гектарів та загальною вартістю у понад 135 мільйонів гривень.

Під час презентації Огляду перший заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Анатолій Мірошниченко зазначив, що в Україні вже запрацював анонсований під час попереднього брифінгу KSE вдосконалений алгоритм роботи модулю електронного визначення оціночної вартості земельних ділянок, що використовується для податкових цілей. Крім того, ФДМУ запроваджено постійний моніторинг якості даних, що вносяться до бази даних про оцінку земельних ділянок.

Водночас за його словами, вже найближчими днями доступ до державного земельного кадастру повинні отримати перші сертифіковані інженери-землевпорядники, які зможуть самостійно, без участі державних кадастрових реєстраторів вносити відомості до державного земельного кадастру. Анатолій Мірошниченко зазначив, що це є дуже важливим кроком для дерегуляції земельних відносин.

“Зникає чергове вузьке місце, точка, в якій недобросовісні чиновники могли створювати проблеми при формуванні земельної ділянки. Зараз можливостей для цього стане набагато менше, а всі процеси будуть максимально дерегульовані та цифровізовані”, – наголосив Анатолій Мірошниченко.

Він також зауважив, що Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону №6199, спрямований на спрощення процесу оформлення договорів щодо відчуження земельних ділянок і насамперед земель сільськогосподарського призначення.

Ознайомитися з Оглядом стану земельних відносин у січні можна за посиланням.